Plemená
PLEMENÁ
Americká kučeravá mačka
Americký curl, prekladaný ako americká „kučeravá“, je nápadný svojím zjavom. Toto plemeno vzniklo chovateľským podchytením prirodzenej mutácie. Od roku 1993 toto plemeno uznáva i CFA.
Balineská mačka
Polodlhá srsť týchto mačiek, jemná a hodvábna, na tele stredne dlhá a o niečo dlhšia na golieri, pleciach a chvoste, je založená recesívne, preto ďalšie šľachtenie muselo prebiehať už premyslene. Prvá zámerne vyšľachtená Balineska sa narodila v Kalifornii v roku 1955.
Barmská mačka
Mačka podobná barmskej bola údajne popísaná a vyobrazená v prastarej Knihe básní o mačkách. Nazýva sa tam Supalak alebo Thong daeng. Podľa najrôznejších prameňov boli tieto hnedé mačky považované za posvätné.
Bengálska mačka
Na začiatku šesťdesiatych rokov 20. storočia došlo v USA k prvému plánovanému spáreniu medzi domácou krátkosrstou mačkou a divokou mačkou bengálskou. Bengálske mačky ako prvá uznala TICA v roku 1983.
Birma
Skutočný pôvod týchto mačiek nie je úplne jasný, v Barme totiž neexistuje dôkaz výskytu mačiek s takýmto fenotypom. Predpokladá sa, že táto krásna mačka bola vyšľachtená krížením mačiek siamskych, perzských a domácich mačiek s bielymi ponožkami.
Britská mačka
Britské krátkosrsté mačky boli vyšľachtené v Anglicku z pouličných mačiek na konci 19. storočia, a hneď od počiatku sa objavovali na výstavách. Uplatnením perzských mačiek v ďalšom šľachtení sa vytvárala kvalita srsti, robustnosť tela a zároveň sa rozšírila paleta farieb.
Burmilla
Burmily vznikli vo Veľkej Británii, kolíske chovateľstva. V roku 1981 došlo v britskej chovateľskej stanici Astahazy pani Mirandy Bickford-Smith k nechcenému nakrytiu lila barmskej mačky mladým perzským kocúrikom striebristej farby.
Egyptská mau
Toto vzácne mačacie plemeno je podľa milovníkov mačiek priamym potomkom posvätných mačiek zo starého Egypta. Egyptská mau je podľa zasvätených jedným z najstarších plemien mačiek na svete.
Európska krátkosrstá mačka
Ušľachtilá podoba európskej mačky v dôsledku chovateľského nezáujmu a vplyvom druhej svetovej vojny značne utrpela. Až v päťdesiatych rokoch minulého storočia začali chovatelia pracovať na obnovení tejto takmer zabudnutej rasy.
Exotická mačka
„Exotic Shorthair“ má korene v USA, v časovom horizonte 50. a 60. rokov minulého storočia. V roku 1966 bolo rozhodnuté, že by sa tieto mačky mali chovateľsky podchytiť. FIFe vzala exotické mačky na milosť až v roku 1984, a to v identických farbách, aké majú perzské mačky.
Habešská mačka
Skutočný pôvod habešských mačiek je opradený tajomstvom. Niet sa čo čudovať, pretože predovšetkým sfarbením srsti nápadne pripomínajú mumifikované mačky, ktoré boli nájdené v egyptských hrobkách či na nástenných maľbách zobrazujúcich bohyňu Bastet.
Japonský bobtail
Japonský bobtail je v Japonsku známy už niekoľko storočí. V krajine pôvodu ho považujú za symbol priateľstva a pohostinnosti, nazývajú ho Mi-ke.
Kartúzska mačka
Kartúzske mačky sú údajne jedným z najstarších plemien mačiek chovaných v Európe. Vyskytuje sa vraj od 11. storočia. Meno dostali podľa mníšskeho rádu kartuziánov, ktorého jedna vetva žila vo francúzskej oblasti Grand Chartreuse v savojských Alpách.
Korat
Korat je mačacie plemeno s veľmi dlhou históriou, ktorá je plná povestí a bájí. V ich domovine sa o nich hovorieva, že sú nositeľmi šťastia – zásadne sa nepredávajú, ale dávajú sa darom ako prejav úcty a priateľstva.
Kurilská krátkochvostá mačka
V 80. rokoch dvadsiateho storočia, keď sa začínal v Rusku organizovaný chov mačiek, niektorí ľudia vracajúci sa zo služobných ciest z Ďalekého východu si dovážali prvé kurily. Kurilský bobtail je v strednej a západnej Európe stále veľmi málo známe plemeno
Mainská mývalia mačka
Toto majestátne plemeno má svoj pôvod na farmách severovýchodnej časti Spojených štátov a Kanady. Popularitu týchto mačiek veľmi napomohli prvé poľnohospodárske výstavy v Bostone a New Yorku.
Manská mačka
Bezchvosté manské mačky sú známe už po mnoho storočí. Pochádzajú z ostrova Man, ktorý sa nachádza v Írskom mori v blízkosti anglického pobrežia. História plemena je opradená mnohými legendami.
Nórska lesná mačka
Prvé seriózne zmienky o nórskych lesných mačkách pochádzajú z poloviny šestnásteho storočia. V 30. rokoch 20. storočia si týchto „lesných mačiek“ povšimli nórski chovatelia. Druhá svetová vojna šľachtenie plemena prerušila a plemenársku prácu celkom zničila..
Ocicat
Ocicat je mladé mačacie plemeno, ktoré vzniklo v USA v 60. rokoch 20. storočia. Je výtvorom náhody, kreatívnej predstavivosti a chovateľskej trpezlivosti. Do Európy boli prví jedinci dovezení na počiatku 90. rokov, FIFe ich uznala až v roku 1992.
Orientálna mačka
Prvá vyšľachtená varieta, orientálna hnedá, ktorá sa nazýva havana, bola uznaná v roku 1959. Potom nasledovala čierna ebony a mnoho ďalších jednofarebných variet i variet s kresbou.
Perzská mačka
Prvý skutočne doložený exemplár priviezol roku 1628 známy taliansky dobrodruh a cestovateľ Pietro dela Valle z perzského Chorásánu. Do dnešnej extrémnej podoby vyšľachtili perzské mačky americkí chovatelia.
Ragdoll
V 60. rokoch minulého storočia pripustila istá Ann Bakerová z amerického mestečka Riverside v Kalifornii bielu angoru Josephinu birmským kocúrom. Proces uznania nového amerického plemena trval dlho. Štandard bol vypracovaný už v roku 1965.
Ruská modrá mačka
Podľa dochovaných prameňov anglickí obchodníci narazili na mačky s modrou srsťou v okolí ruského prístavného mesta Archangeľsk pred sto päťdesiatimi rokmi. V priebehu vojnových rokov toto plemeno takmer vymizlo, zostalo len niekoľko typických jedincov.
Siamska mačka
Siamska mačka patrí medzi najstaršie plemená na svete. Prvé podobizne týchto mačiek sa nachádzajú v knihe básní o mačkách zo 14. storočia, uchovanej v národnej knižnici v Bangkoku. V anglicky hovoriacich krajinách sa tieto mačky objavili v druhej polovine 19. storočia.
Sibírska mačka
Bývalá NDR hrala v propagácii sibírskych mačiek veľkú úlohu. Pretože dovoz polodlhosrstých mačiek zo západných krajín bol politicky, organizačne i finančne takmer nemožný, boli tak sibírske mačky pre záujemcov o chov veľmi vítanou náhradou.
Somálska mačka
Somálska mačka je dlhosrstou varietou mačky habešskej. Meno plemena bolo odvodené od Somálska, krajiny susediacej s Etiópiou (Habešom). Táto africká krajina nemá však s pôvodom tohto plemena nič spoločné.
Turecká angorská mačka
Turecká angora patrí k tým plemenám, ktoré vzišli z prírodnej populácie. Prvé mačky boli privezené do Európy už v 16. storočí z Turecka. Pôvodné mačky upadli v priebehu rokov do zabudnutia, záujem o ne opäť vzrástol až v minulom storočí po druhej svetovej vojne.
Turecká van
Toto starobylé plemeno pochádza z juhovýchodného Turecka, z Anatólie, od jazera Van. Podľa miesta pôvodu dostalo aj meno. Prvý štandard tohto plemena bol uznaný anglickou GCCF v roku 1969, o dva roky neskôr ho uznala i FIFe.